Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

"Ako keby v ňom strašilo" Prečo sú niektoré ponuky na trhu tak dlho?

Pridané: 1.11.2023

Sviatok všetkých svätých, Dušičky, Halloween.. tento obľúbený čas sa blíži a s ním aj tajomná atmosféra. Niektoré ponuky bývajú nie len bizardné, ale aj staré.

Prečo sú niektoré domy na trhu tak strašne dlho? 

 

Neprimeraná cena: Vysoká cena ktorá sa objaví ako duch na nesprávnom mieste a v nesprávnom čase môže potenciálnych kupujúcich vystrašiť, a kupujúci radšej rýchlo utečú k inej ponuke. Pokiaľ na svojej cene trváte, určite si ju viete aj obhájiť, prípadne nájsť alterantívnu cestu vzájomnej dohody. Skúste najprv uviesť argumenty pre Vašu cenu, potom ju nahlas vyslovte. 

Nevďačná poloha: Ak sa nehnuteľnosť ponúka v dobrom pomere cena / kvalita no napriek tomu už dlho stojí na trhu ako zakliata, je možné že sa nachádza v "zakliatej" oblasti. Aj keď samotná nehnuteľnosť je ok, nekvalitné okolitné prostredie (susedia, vizuálny stav okolia, prevádzky v okolí, dopravný prístup…) môže jej reálny potenciál ťahať dole. V tomto prípade pomôže len prispôsobenie ceny, zvyšovanie štandardu v tomto prípade nepomôže. Takto sa nehnuteľnosť zmení na opustený hrad v pustine.

Pôvodný interiér zo 70. rokov nie je retro: Jeden z dôvodov nízkej atraktivity môže byť aj neaktuálnosť interiéru napriek vysokej ponukovej cene. Pokiaľ vybavenie nehnuteľnosti (najmä kúpeľňa a kuchyňa) pripomína skôr múzeum, majiteľ nemôže očakávať cenu pri predaji či prenájme podobnú ako pri novostavbe. Pokiaľ plánujete predávať či prenajímať staršiu nehnuteľnosť, pokiaľ je to možné určite investujte do jej vypratania, vymaľovania, či modernizácie vybavenia (viac v našom blogu). Nehnuteľnosť Vám takto garantovane zarobí viac a predáte či prenajmete ju jednoduchšie a oveľa rýchlejšie. No pokiaľ vás ale tlačí čas či nedostatok prostriedkov pre renováciu, pripravte sa v prípade jednania o cene na väčšie ústupky, pokiaľ chcete predať či prenajať čo najrýchlejšie. 

Skryté problémy a rôzne vady: Dlhodobo neriešené problémy nehnuteľnosti môžu rovnako ako duchovia poriadne postrašiť aktuálnych aj budúcich majiteľov či nájomcov. Môžu to byť rôzne skryté vady. Tu odporúčam nezamlčať voči budúcim uživateľom priestoru nič podstatné. Veď oni na to aj tak neskôr prídu, a náprava môže byť neskôr náročnejšia. 

Miestny prízrak zvaný “Majiteľ”: Niektorí majitelia sú príliš pripútaní k svojej nehnuteľnosti. Pri predaji sa to prejavuje premietaním subjektívnych zážitkov do ceny nehnuteľnosti, čím komplikuje jej predaj. Pri prenájme sa tento prízrak Majiteľa nedokáže od svojho priestoru odpútať, prehnane kontroluje stav nájomcov či nehnuteľnosti, objavuje sa nečakane za oknom, vyklopáva na dvere a dožaduje sa vstupu… Opatrnosť pri výbere nájomcu je na mieste, no netreba to preháňať (viac v našom blogu).  

Najčastejšou príčinou prečo nehnuteľnosť na trhu dlho stojí je však kombinácia týchto faktorov. 

Vyháňať zlých duchov či nadávať na záujemcov čo nevedia spoznať kvalitu nám nikdy nepomôže, skôr pochopenie reálnych faktorov ktoré nám na obchod vplývajú, môže pomôcť uzavrieť dohodu čo najbližšie našej predstave. 

A pamätajte, aj tie najstrašidelnejšie príbehy môžu mať šťastný koniec!

 

Ing. Matúš Kaník