Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Vylepšenia nehnuteľnosti pred predajom bez investícií

Pridané: 26.10.2023

Predaj či prenájom staršej nehnuteľnosti nemusí vždy zahŕňať nákladnú rekonštrukciu. Existujú spôsoby, ktoré môžu zvýšiť trhovú hodnotu vašej nehnuteľnosti bez veľkých investícií.

V tomto článku sa venujeme najlepším tipom, ktoré sú finančne nenáročné, no výrazne zvyšujú predajný potenciál:

  • Vypratanie pred predajom: Pokúste sa toho z nehnuteľnosti vypratať podľa možností čo najviac. Kupujúci má vždy vlastné predstavy o zariadení, a používaný nábytok sa k tomu vníma skôr ako príťaž a dodatočný náklad na vypratanie, počas obhliadky môže brániť v pohľade na priestor ako taký a tiež ho vizuálne zmenšovať, čím znižuje jeho atraktivitu. 
  • V prípade kuchyne: Neradím púšťať sa do kompletnej rekonštrukcie, kupujúci má vždy svoju vlastnú predstavu. Radím skôr drobné vylepšenia, napr. obnovenie povrchovej úpravy pracovných dosiek, ktoré dodajú modernejší  nádych. Výhodou môže byť aj výmena zastaraných spotrebičov za energeticky úspornejšie.
  • V prípade kúpeľne radím to isté. Skúste jednoduché zmeny, ako napríklad inštalácia moderných batérií, zabezpečenie čistej škárovacej hmoty na obkladačkách alebo modernizácia osvetlenia.
  • Ako vyzerá Váš vchod a jeho najbližšie okolie? Špinavé vchodové dvere, opadaná fasáda, neudržiavaná zeleň, hrdzavé zábradlie a pod., to  všetko vytvára veľmi zlý dojem na začiatku aj na záver pri odchode, a to si záujemca zapamätá najviac. 
  • Čerstvo vymaľovaný priestor je počas prípravy na predaj povinnosť. Biela farba je ideálna, pôsobí čisto, zväčšuje priestor, najlepšie odráža svetlo, a je tiež ideálna ako základový náter pre budúcich kupujúcich. 
  • Skúste viac zatraktívniť záhradu. Môžu sa tam hrať deti? Dá sa tam cvičiť? Oddychovať? Ak áno, záhrada je pridanou hodnotou ktorá sa vie odzrkadliť aj na celkovej cene. Alebo naopak, je bez údržby? Zarastená a bez funkcie? Táto záhrada sa v očiach záujemcu mení na záťaž, znižuje atraktivitu nehnuteľnosti a tým môže znižovať realizačnú cenu. 
  • Vŕzgajúce pánty navodzujúce atmosféru filmu s Draculou nehnuteľnosti na cene nikdy nepridajú. Pokiaľ pripravujete nehnuteľnosť do ponuky určite premažte všetky panty aj kľučky v dome, aby išli ticho a hladko. 

 

Ing. Matúš Kaník