Správny výber lokality
Každý vie že dobrá nehnuteľnosť by mala mať dobrú polohu. Ale čo to vlastne znamená? “Nehnuteľnosť” je široký pojem, a “dobrá lokácia” sa určuje najmä podľa jej požadovaného účelu ktorý má spĺňať.
V období realitného boomu majú kupujúci záujem takmer o každý dom či byt ktorý sa dostane na trh. Je to skvelé, kým to trvá, ale keď sa večierok skončí, a trh sa ochladí, naozaj hodnotné nehnuteľnosti budú vlastniť iba tí, ktorí si vyberú nie najlepšie, ale tie správne lokality. Nie všetko čo sa leskne je zlaté. Pravý potenciál sa väčšinou skrýva tam kde ho nečakáte, a kde ho väčšina ostatných nehľadá.
Nehnuteľnosti v husto zastavaných oblastiach si držia cenu, prenajímajú sa oveľa rýchlejšie, a dajú sa predať s výraznejším ziskom.
Nehnuteľnosti v okrajových zónach môžu mať väčší potenciál vzhľadom k nižšej cene a širšou variabilitou, no o to väčšie riziko z dôvodu slabšieho, resp. menej stabilného lokálneho dopytu.
Je dôležité zvážiť dostupnosť, vzhľad a vybavenosť lokality, ako aj územný plán.
Nesmieme zabúdať, že aktuálny stav okolia netrvá naveky. Naše obce sa neustále menia a vaše okolie sa môže v priebehu niekoľkých rokov zmeniť na viac žiadúce, napr. ak sa v blízkosti budujú nové služby či ponuky práce. Samozrejme kvalita okolia sa môže aj znižovať.
Na kvalitu lokality vplývajú tiež tieto faktory:
Blízkosť centra. Zväčša centrum najbližšieho mesta či aglomerácie, prípadne iného bodu záujmu ako je napr. pracovisko veľkého zamestnávateľa.
Dopravná dostupnosť. Mali by ste hľadať oblať v blízkosti hlavných dopravných trás, ktorá má viac ako jeden vstupný bod.
Čas predaja. Ako dlho zostávajú domy v tejto oblasti na trhu - ak je obrat rýchly, je to dobré znamenie, ak je ponuka široká a veľmi sa nehýbe, spozornite.
Služby. Skvelá lokalita by mala zahŕňať aj základné služby, ako sú obchody, reštaurácie, školy, nemocnice, úrady...
Budúcnosť. Plány na nové služby, verejnú dopravu a inú občiansku infraštruktúru môžu výrazne zlepšiť hodnoty nehnuteľností v tejto oblasti.
Rada na záver:
Povedzme, že máte na výber dva domy, ktoré stoja vedľa seba v skvelej lokalite. Prvý dom potrebuje renováciu, no je väčší a má väčší pozemok. Druhý dom je v perfektnom stave, ale menší, rovnako aj menší pozemok. Ceny oboch domov sú rovnaké. Ktorý dom predstavuje lepšiu investíciu? Jednoznačne prvý dom v zlom stave je tou správnou voľbou.
Dôvod - všetky nehnuteľnosti sa časom znehodnocujú (amortizujú). Na druhej strane pozemok na hodnote neustále rastie, či minimálne si ju uchováva. Pokiaľ by ste zrovnali oba domy so zemou, väčší pozemok by sa predal za viac. Takže, ak môžete, vyberte si väčší, lepšie tvarovaný alebo lepšie situovaný pozemok pred krajšou nehnuteľnosťou. Menej atraktívna nehnuteľnosť môže byť vždy zrenovovaná, rozšírená či úplne prestavaná.
Ing. Matúš Kaník