Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Problém predať? Skúste prenajať

Pridané: 5.2.2024

Na súčasnom zaspatom trhu určite stojí za zváženie prejsť z predaja na prenájom. Takto si viete vytvoriť stabilný príjem, a zachovať ziskovosť nehnuteľnosti v obdobiach stagnácie trhu.

Stručne zhrňme pre a proti prenájmu:

Výhody:

  • Najmä v tejto dobe keď predaje bytov takmer stoja, ponúka prenájom možnosť stabilného generovania príjmu. Takto je to pre váš bankový účet oveľa lepšie ako čakať s prázdnou nehnuteľnosťou na predaj zavesenou na zamrznutom trhu.
  • Skvelý spôsob vytvorenia príjmu z nehnuteľnosti ktorú na istý čas neplánujete užívať (napr. pri sťahovaní mimo dané miesto na isté obdobie a podobne).
  • Starosti s prenájmom môžete zveriť skúsenej kancelárií s množstvom maklérov ktorá je už dlho na trhu - napr. tej našej. 
  • Slušný nájomník bude platiť nájom včas a starostlivo sa starať o vašu nehnuteľnosť.
  • Môžete získať stabilný príjem a zabezpečiť kapitálový rast tým, že si nehnuteľnosť ponecháte a prenajímate ju.

Nevýhody:

  • V prípade starších nehnuteľností budete možno musieť niečo investovať do modernizácie vybavenia, aby nehnuteľnosť splňovala súčasné požiadavky nájomcov. V našej kancelárií vám radi poradíme ako Váš byt modernizovať čo najúspornejšie, tak aby spĺňal vaše výnosové predstavy. 
  • Nájomníci môžu spôsobiť amortizáciu či mierne škody na vašej nehnuteľnosti. Preto je dôležité nezabúdať na vyberanie kaucie na pokrytie prípadných škôd či dlhu z nájmu. Aby ste nezúžili svoj potenciálny záber záujemcov, odporúčam nastaviť na výšku 1x mesačný nájom. 
  • Správa prenájmu môže byť administratívne náročná. Sledovanie platby nájmu, dodržiavanie právnych povinností a riešenie potenciálnych konfliktov s nájomníkmi si vyžaduje čas a úsilie majiteľa nehnuteľnosti. Aj preto v záujme Vášho vlastného času a nervov je lepšie zveriť túto nemilú úlohu profesionálom našej realitnej kancelárie. 
  • Riziko Nevýhodných Zmlúv - pri prenájme existuje riziko, že sa nájomná zmluva môže ukázať nevýhodnou pre majiteľa nehnuteľnosti, či už z dôvodu nepredvídaných okolností alebo nedostatku jasnosti vo formulovaní zmluvy. Preto je dôležité túto zmluvu konzultovať, ideálne dať si ju navrhnúť v realitnej kancelárií.  

Prenájom môže byť výnosným a stabilným zdrojom príjmu. Avšak, pre úspech je kľúčová profesionálna správa, starostlivosť pri výbere nájomcov a dôkladné konzultácie s odborníkmi zabezpečujúce efektívne riešenie potenciálnych problémov, čím sa minimalizuje riziko a optimalizuje výnos.

A dosť bolo teórie, pusťme sa do práce.

Ing. Matúš Kaník