Pou┼ż├şvame cookies

S├║bory cookie a ─Ćal┼íie technol├│gie sledovania pou┼ż├şvame na zlep┼íenie v├í┼ího z├í┼żitku z prehliadania na┼íich webov├Żch str├ínok, na to, aby sme v├ím zobrazovali prisp├┤soben├Ż obsah a cielen├ę reklamy, na anal├Żzu n├ív┼ítevnosti na┼íich webov├Żch str├ínok a na pochopenie toho, odkia─ż na┼íi n├ív┼ítevn├şci prich├ídzaj├║. Viac info

­čÄëPF 2024­čÄë - Pokles cien nehnute─żnost├ş v 2024?

Pridan├ę: 9.1.2024

Prajeme V├ím spolu s kolegami z 1. realitnej a auk─Źnej spol. v┼íetko dobr├ę do Nov├ęho roka!

­čÄë­čÄë­čÄë Nech je pln├Ż ├║spechov a pozit├şvnych prekvapen├ş! ­čÄë­čÄë­čÄë

A hne─Ć k hlavnej t├ęme - ak├ę s├║ realitn├ę o─Źak├ívania na r. 2024?

─îak├í n├ís ur─Źite zauj├şmav├ę a turbulentn├ę obdobie na ktor├ę n├ím bude vpl├Żva┼ą ve─ża faktorov, no po─Ćme priamo k tomu ─Źo zauj├şma ka┼żd├ęho najviac - Bud├║ ceny klesa┼ą? 

Ako v┼żdy s├║ za t├Żm zmeny na hypotek├írnom trhu. V s├║vislosti s hypotek├írnymi ├║vermi predpoved├í, ┼że v├Żrazn├ę zmeny ├║rokov├Żch sadzieb, ktor├ę sme videli v posledn├Żch 18 mesiacoch, sa v bl├şzkej bud├║cnosti nezopakuj├║ a ├║roky by sa mali udr┼żiava┼ą v rozp├Ąt├ş 4 a┼ż 5,5%.

Z d├┤vodu ┼ąa┼ż┼íieho pr├şstupu k hypot├ękam sme moment├ílne vo f├íze poklese cien, no u┼ż spomalujeme. Pokles by mal na─Ćalej trva┼ą po─Źas roka, no u┼ż vo v├Żrazne pomal┼íom tempe. Plat├ş to najm├Ą pre star┼íie nehnute─żnosti. Novostavby pritom zaznamenali menej v├Żrazn├Ż pokles, ─Źo sved─Ź├ş o pokra─Źuj├║com nedostatku nov├Żch bytov na trhu. Ceny novostavieb sa nebud├║ v├Żrazne zni┼żova┼ą, zatia─ż ─Źo developeri bud├║ na─Ćalej schopn├ş pritiahnu┼ą dopyt prostredn├şctvom r├┤znych zliav a v├Żhod.

Odborn├şci sa zhoduj├║, ┼że Eur├│pska centr├ílna banka pravdepodobne nezv├Ż┼íi ├║rokov├ę sadzby v najbli┼ż┼íom obdob├ş, ─Źo by mohlo na trhu vytvori┼ą ur─Źit├║ stabilitu. Na─Ćalej plat├ş ┼że je to o kupuj├║com, ─Źi┼że ak chcete preda┼ą treba sa pripravi┼ą na v├Ą─Ź┼íie ├║stupky. 

Vyzer├í to tak, ┼że n├ís tento rok v├Żrazn├ę turbulencie ne─Źakaj├║, ale sk├┤r obdobie postupnej stabiliz├ície a mo┼żno aj o┼żivenia. Toto obdobieje ide├ílne pre k├║pu nehnute─żnosti s so skryt├Żm potenci├ílom za v├Żhodnej┼íiu cenu.

S oh─żadom na rast├║ci z├íujem o pren├íjom a stabilizuj├║ce sa ceny na trhu by sme mohli by┼ą svedkami posilnenia segmentu n├íjomn├ęho b├Żvania, ─Źo m├┤┼że by┼ą zauj├şmavou pr├şle┼żitos┼ąou pre investorov.

V ka┼żdom pr├şpade, nech u┼ż sa rozhodnete pre ak├Żko─żvek krok na trhu nehnute─żnost├ş aj mimo neho v roku 2024, Prajeme v├ím e┼íte raz ├║spe┼ín├ę a premyslen├ę rozhodnutia. 

Nech sa V├ím dar├ş.  

 

Ing. Mat├║┼í Kan├şk