Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Údržba nehnuteľnosti

Pridané: 11.10.2023

Jeseň je skvelý čas na vykonanie niekoľkých údržbových úloh, ktoré pomôžu udržať vašu nehnuteľnosť v bezchybnom stave. 

Takto sa minimalizujú či oddialia budúce náklady pri renovácií, a tiež zaistí lepšia pozícia pri vyjednávaní ceny pri predaji či prenájme. Prevencia je vždy lacnejšia ako liečba, najmä pokiaľ ide o údržbu nehnuteľnosti. Počas jesene je ideálne zamerať sa na exteriér.

9 spôsobov ako udržať svoj dom v perfektnom stave.

  • Kontrola strechy: Novým trendom už aj na Slovensku sú silnejúce letné búrky. Ak je vaša strecha stará desať rokov alebo viac, je čas na kontrolu, aby ste zistili prípadné poškodenie. Kontrolu odporúčam vykonať na začiatku aj na záver letnej sezóny.  

  • Údržba dverí a kľučiek: Kolísanie vlhkosti a teploty môže spôsobiť roztiahnutie, uvoľnenie  alebo deformácie dverí a kľučiek. V prípade potreby ich upevnite dotiahnutím spojov, výmenou gumeného tesnenia, v prípade škrípania či zadrhávania použite klasické mazivo WD-40. 

  • Kontrola konárov v blízkosti stien a okien: Skontrolujte, či túto sezónu nedorástli niektoré zo stromov a kríkov v blízkosit stien tak, že by mohli spôsobiť škody počas búrok. 

  • Vonkajšia vizuálna kontrola: Kedy naposledy ste si obzreli svoju nehnuteľnosť, pomaly a naozaj pozorne? Prezrite si najmä miesta mimo váš “bežný” uhol pohľadu, okolia odkvapov, počas dažďa sleduje ako a kam steká voda. 

  • Kontrola žľabov a zvodov: Udržujte odkvapy a zvody bez nečistôt a zabezpečte, aby správne odvádzali. Zvážte inštaláciu chráničov odkvapov, aby ste zabránili upchatiu. 

  • Kontrola podkrovia: Skontrolujte izoláciu a vetranie podkrovia. To môže pomôcť predĺžiť životnosť strechy a regulovať teplotu a vlhkosť v podkroví.

  • Tlakové umývanie: Pravidelne tlakovo umývajte exteriér vášho domu, aby ste odstránili peľ, špinu a iné nečistoty z prostredia, ktoré môžu znehodnotiť tesnenia, farby a spoje vášej nehnuteľnosti.

  • Kontrola tesnenia: Pravidelná kontrola spŕch a vaní a výmena opotrebovaného tesnenia zabraňuje presakovaniu vody do stien, čo môže viesť k poškodeniu stien a vzniku plesní.

  • Postarajte sa o filtre a vetracie otvory: Pravidelná výmena filtrov v peci, čistenie vetracích mriežok ventilácií a vetracích otvorov kuchynského digestora pomáha vašim systémom pracovať pri špičkovom výkone a predchádza potenciálnym poruchám a zbytočným nákladom pri výmene.

Tieto tipy vám pomôžu udržať váš domov v najlepšom stave aj toto leto.

Nezabúdajte, že malá preventívna údržba vás môže ochrániť od nákladných opráv. 

 

 

                                Ing. Matúš Kaník