Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

Chcete investovať do realít, no hľadáte niečo iné, menej tradičné?

Pridané: 30.11.2023

Tento týždeň som pre Vás pripravil zhrnutie - tie menej známe alternatívne investície do nehnuteľností:

 

Realitné fondy:

Chcete investovať do nehnuteľností bez toho, aby ste ich priamo vlastnili, a znášali časové aj finančné náklady ich prevádzky? 

Realitné fondy zvyčajne združujú prostriedky od viacerých investorov, tie následne investujú do širšieho portfólia nehnuteľností. Takto sa investícia diverzifikuje na viaceré aktíva, a tým znižuje svoje riziko. To platí pokiaľ sa v portfóliu daného fondu nachádzajú kvalitné projekty. Preto radím byť pri výbere správneho fondu opatrný, nehľadieť na ich marketing ale na reálne postavené projekty a ich trhovú silu, a trend vývoja do budúcna.

Investícia v realitnom fonde má tiež výhodu relatívne vysokej likvidity v prípade predaja, pričom priebežné výnosy sú väčšinou formou dividend. 

Ja viem poradiť realitný fond IAD Investment. 

Prvý realitný fond na Slovensku, viac než 25 rokov v činnosti. Slušné výnosy, kvalitné portfólio, stabilný managment. 

web: https://iad.sk

 

Garáže:

Chcete investovať do nehnuteľností, no nemáte dosť zdrojov na kúpu domu či bytu?

Dobrý nápad je skúsiť investovať do garáží, či parkovacích státí. Tie následne viete prenajať nie len pre parkovanie, ale aj ako sklad. Garáže sú nenáročné na údržbu a prevádzkové náklady. To je určite výtané najmä pre začínajúcich investorov ktorí nemajú dostatok času a fin. zdrojov na prípadnú údržbu investície. 

Garáž Vám vie generovať z menšej investície stabilný výnos, čo viete neskôr využiť pre zlepšenie podmienok pri čerpaní úveru na väčšiu nehnuteľnosť. 

 

Vlastný Camp - stanovisko pre mobilné domy: 

Karavany či mobilné domy poskytujú dostupné bývanie a dopyt po cenovo dostupnom bývaní je vždy stabilný. Vlastný pozemok pripravený prevádzku tohto typu vie generovať stabilný príjem formou prenájmu pozemkov. Tiež sa tu ponúka potenciál pre dodatočný príjem za služby ponúkané v rámci zariadenia. 

 

Sklady: 

Investovanie do samostatných skladovacích zariadení môže byť tiež zaujímavým spôsobom investície do nehnuteľností. K atraktívnosti tejto investície prispieva neustále rastúci dopyt po skladovacích priestoroch

S rastom populácie a súčasným trendom minimalizmu sa zvyšuje potreba úložných priestorov, čo vytvára príležitosť pre investorov.

Sklady sú tiež známe svojimi relatívne nízkymi prevádzkovými nákladmi v porovnaní s inými typmi nehnuteľností. To umožňuje dosiahnuť vyššiu návratnosť.

 

Retail - komerčné prenájmy:

Investícia do komerčných nehnuteľností, ako sú maloobchodné a výrobné priestory, môže byť zaujímavou diverzifikáciou Vášho portfólia. Pre tieto priestory sa väčšinou uzatárajú dlhodobé nájomné zmluvy (zväčša na 3-5 rokov), čo znamená pre investora pravidelný a stabilný príjem. 

Komerčné nehnuteľnosti umiestnené na strategických miestach s vysokým dopytom alebo v oblastiach s ekonomickým rastom, majú vysoký potenciál výraznejšieho zhodnotenia. Táto kombinácia výnosov a zhodnotenia investície do komerčných nehnuteľností je určite zaujímavá najmä zo stredno-dlhodobého hľadiska. 

 

Airbnb: 

Môj obľúbený typ alternatívnej investície. Je atraktívny najmä vďaka potenciálu vysokých príjmov z prenájmu, ktoré môžu dosahovať až 2-4 násobok oproti bežnému mesačnému prenájmu. Platí to najmä v populárnych turistických destináciách alebo rušných mestských oblastiach s vysokou fluktuáciou ľudí, kde je dopyt po krátkodobých prenájmoch vždy vysoký. 

Výhodou určite je aj nižšia údržba v priamej réžií, keďže mnohé aspekty správy nehnuteľnosti môžu byť automatizované alebo delegované na správcovské spoločnosti. Okrem finančných výhod poskytuje investícia do Airbnb nehnuteľnosti aj flexibilitu osobného využitia, kedy môžete nehnuteľnosť využívať pre svoju vlastnú rekreáciu. Tento aspekt pridáva k Vašej investičnej stratégii osobný rozmer a umožňuje majiteľom využiť svoju investíciu aj na osobné účely, čo je výhoda, ktorú tradičný prenájom neponúka.

 

Tieto alternatívne investície do nehnuteľností ponúkajú širokú škálu možností pre tých, ktorí hľadajú diverzifikáciu svojho investičného portfólia. Od realitných fondov, cez investície do garáží, vlastných kempov, skladových priestorov, až po komerčné prenájmy a Airbnb - každá z týchto možností prináša jedinečné príležitosti no s nimi spojené výzvy. Dôležité je starostlivo zvážiť vlastné finančné ciele a možnosti, ako aj riziká spojené s každým typom nehnuteľnosti, aby Vaša investícia pracovala podľa Vašich predstáv. 

 

Ing. Matúš Kaník